Chytré osvětlení, hezky česky

Jak to funguje?

Co je inteligentní osvětlení?

Chytré osvětlení může být součástí chytrého domu ANEBO ÚPLNĚ SAMOSTATNÉ.

Naše chytré osvětlení Casambi Bluetooth je zcela samostatné, uživatelsky velmi přívětivé, zaměřené na jednoduchost a přehlednost osvětlení, nemotá další věci, aby ovládání nebylo již komplikované nebo nepřehledné.

Nejčastější obavy máme vyřešené:

  • Jak svítidlo nastavím, aby fungovalo?
    • Naše chytrá svítidla dostanete nastavená, rovnou připravená k používání. Také Vám osvětlení můžeme namontovat.
  • Musím předělat elektriku, abych mohl svítidlo stmívat?
    • Není třeba, chytré ovládání může fungovat na standardní elektroinstalaci, dokonce pomocí standardních vypínačů. Svítidla zapnutá vytvářejí Bluetooth mesh (znáte například z auta, kdy je jeden mobil zapnutý na handsfree a další pouští muziku), tedy ovládání z více míst i zařízení najednou.
  • Mohu svítidla vypínat normálním vypínačem?
    • ANO, a v tom začíná ta jednoduchost. Máme i další možnosti vypínačů a tlačítek, kterým se věnujeme v jiném článku.
  • Nemůžu najít dálkový ovladač, jak si rozsvítím?
    • Není třeba žádných dálkových ovladačů, nabízíme ovládání pomocí vypínačů nebo tlačítek ve zdi, dále nabízíme dodatečná tlačítka (bez nutnosti napájení) anebo touchpanel, který lze odejmou z magnetu ze zdi a třeba si ho vzít na gauč.
  • Vypadne wifi, jak to bude fungovat?
    • Není třeba se obávat, naše chytré osvětlení není spárované s wifi, funguje zcela samostatně a nezávisle.
  • Bude si umět naše babička rozsvítit?
    • Samozřejmě, zmíčkne vypínač nebo tlačítko na zdi.
  • Jak mohu aktivovat chytré ovládání v dalším mobilu?
    • Jednoduše, zapnete Bluetooth, apku, vyberete nastavenou síť, zadáte heslo a FUNGUJE TO!

Chytré osvětlení domácnosti.

Některá svítidla mohou být stmívatelná, některá svítidla mohou být jen spínaná a samozřejmě, že spousta dalších svítidel může být obyčejná.

Nabízíme LED osvětlení, tedy v 1. řadě úsporné. Česká svítidla s vysokou účinností v provotřídní kvalitě, se zárukou 5 let.
Osvětlení lze doplnit různými senzory, případně nastavit časové spínání apod.

Správné osvětlení může dodat dostatek světla do domácnosti nebo do kanceláře právě v momentě, kdy je potřeba.
Pokud je šero, ale stále dopadá nějaké světlo z venku, svítidla mohou fungovat třeba jen na 30% pro optimální intenzitu.

Úspory energie dosahují až 50%.

Jako příklad můžeme uvést kancelář, která svítí najednou, ale v poslední době už tam nejsou všichni přítomni.
Můžeme rozdělit stávající svítidla do zón a každou zapínat anebo řídit odděleně, právě podle potřeby.

Jak doplnit osvětlení tam, kde není žádný přívod, například pro doplnění nepřímého osvětlení.

Možností je hned několik.
Například v podhledu, kde se dá "vzít šťáva" z hlavního svítidla a díky našemu chytrému ovládání umíme oddělit zapínání i stmívání obou svítidel zvlášť.
Nebo vyfrézování drážky do zdi směrem k zemi a zapojení do zásuvky. Samozřejmě jsou tu další možnosti svedení kabelu v liště, anebo schované za nábytkem.

Jak je možné, že LED podsvětlení stropu je zapojené v zásuvce a dá se ovládat?
Ovládání funguje bezdrátově, pomocí Bluetooth, kdy napájecí trafo LEDek vypínáte a stmíváte tlačítkem, nebo mobilem.

Chytré osvětlení pomocí vytvořených scén.

Díky aplikaci je jednoduchá možnost přednastavení scén, které se dají zapínat / vypínat / stmívat samostatně ANEBO dokonce přepínat mezi sebou.
Jako příklad uvedeme 2 scény:
SCÉNA VEČERNÍ, kde je rozsvícené hlavní svítidlo v obývacím pokoji na 70%, svítidlo v jídelně na 100% a ambientní osvětlení (strop, záclony apod.) na 100%. Toto nastavení dává dostatek světla k běžným činnostem.
SCÉNA KINO, kde je zhasnuté hlavní svítidlo, taktéž svítidlo nad jídelním stolem, nepřímé osvětlení svítí na 30%. Tedy není úplná tma, ale dokonale vytvořená atmosféra ke sledování pořádného bijáku.
Po přepnutí scény jedné na druhou se právě nekterá svítidla zhasnou a některá se rozsvítí na definovanou intenzitu. JEDNÍM TLAČÍTKEM.

A to není vše. S naším systémem nejste nijak omezeni například výběrem svítidel od jednoho výrobce, dokážeme propojit dokonce i oblíbené svítidlo se standardní LED žárovkou.

Je možné ovládání barevné atmosféry? Samozřejmě ano. Nabízíme RGB (tedy barevné LED), CCT (změna teploty bílého světla) dokonce i RGBW (barevné a bílé světlo).

S chytrým osvětlením můžete simulovat přítomnost, i když jste na dovolené. Nastavením časové scény, kde se zapínají a vypínají různá svítidla v domě nebo bytě, dokonce je možné nastavit i % intenzity, aby svítidla nešajnila zbytečně naplno.

Světelný rádce

Teplota bílého světla v domácnosti a kanceláři, jak svítit na homeoffice?

Teplota světla v domácnosti, v kanceláři.

Je to černé nebo bílé? Teplé nebo studené světlo?

Každý to máme pocitově trochu jinak, ovšem z vědeckého pohledu (i z toho subjektivního příjemného) by bylo fajn dodržovat nastavení od přírody.

Pokud to zjednodušíme, je třeba si uvědomit, kdy a kde svítíte, tedy v jakou denní dobu.
Doma svítíte převážně brzy ráno nebo večer, vybírejte proto teplou bílou 3000K (případně 2700K).
V práci (ať už v kanceláři nebo na home office) svítíte převážně v průběhu dne, proto barva světla 4000K.

Výše zmíněné hodnoty doporučujeme na základě vědeckých studií pohledu funkce teploty chromatičnosti, tedy barvy bílého světla, na biorytmy člověka. Více se můžete dozvědět v článku o Human Centric Lighting.

Prosté hodnoty 3000K nebo 4000K platí pro svítidla ON/OFF, tedy dovolí pouze zapínání a vypínání.

Pokud však využijete možností nových technologií, v dnešní době cenově dostupných, doporučujeme svítidla, kde teplotu bílého světla můžete regulovat, respektive v ideálním případě na nic nemyslet a zapínat v již správné přednastavené hodnotě. No a hlavně můžete regulovat intenzitu.

Například v kuchyni, když je venku hodně zataženo a je potřeba vařit oběd. Je to přes den, takže ideální neutrální nebo studená bílá, ale večer, když už potřebujeme relaxovat, teplé světlo postačí při mázání chleba.

Anebo v koupelně. Určitě bude příjemnější čistit si večer zuby u tlumeného teplého světla, no a zase ráno oholit se nebo našminkovat před odchodem do práce u světla studenějšího. 

Intenzita osvětlení v obývacím pokoji, lepší LED lustr nebo bodovky?

Moderní osvětlení obývacího pokoje, LED lustr nebo bodové osvětlení?

Dle aktuálních trendů v osvětlování doporučujeme do obývacího pokoje zvolit hlavní svítidlo, závěsné nebo přisazené, které zajistí osvětlení celého prostoru (domácí práce nebo zábava, návštěva, úklid apod.).
Nové technologie LED spojené s chytrým ovládáním a stmíváním dávají neuvěřitelné možnosti výběru. Svítidla závěsná, přisazená, přímo svítící, přímo-nepřímo svítící, se změnou intenzity i teploty bílé barvy světla. Samozřejmě také tvarů a velikostí.
Pozor dejte na parametry svítidla, aby design nevyhrál na úkor světla.
Doporučení dle místnosti najdete v našem Světelném rádci.

Bodové osvětlení ano, ale doporučujeme jako doplňkové, do obývacího pokoje se hodí na dotvoření atmosféry.
V době nedávné a stále ještě dnes vidíme často hlavní osvětlení řešené bodovými zdroji, ať už v ploše, nebo na centrálním lustru, kde je umístěno třeba 5ks žárovek.
Z prostředního svítidla není výhodné směrovat světlo bodově, nikam to pořádně nedosvítí a budou místa, kde bude člověk zbytečně oslněn.
Bodovky rozmístěné v ploše naplní místnost světlem, ale opět pozor na oslnění.
Množství světla koncentorvané v malé ploše a ještě k tomu viditelné nepůsobí vůbec příjemně. Obzvláště, když koupíte bodovku s LED zdrojem, který má vyzařování 100°, tedy skoro všesměrové. Oslnění neuniknete a než ve světle budete raději ve tmě.

Už vůbec nedoporučujeme designové vymoženosti, jako je žárovka uložená v drátovém koši, případně žárovka v čirém skle. Taková svítidla jsou dekorační a lze je umístit budˇ vysoko, aby na ně nebylo přímo vidět, případně do vstupních hal, na schodiště apod.

Aktuální trend, který souvisí s intenzitou osvětlení v obývacím pokoji je nepřímé osvětlení, například LED nasvětlení závěsů, podsvětlené niky, anebo nepřímé nasvětlení stropu.

V naší nabídce najdete svítidla, která disponují přímo-nepřímým svícením. Také LED profily pro ambientní nepřímé osvětlení, také bodová svítidla s omezením oslnění.

Parametry svítidel a světlených zdrojů - Kelviny, Watty, lumeny

Teplota světla v místnosti, počet lumenů a Wattů.

Teplota chromatičnosti ("barva" bílého světla) vyjádřena v Kelvinech.
nejčastěji 2700K / 3000K / 4000K (ale i 5000K až 6500K)

Nižší hodnota znamená teplejší bílou (2700K klasická žárovka),
vyšší hodnota studenou bílou, až skoro do modra.

Zjednodušeně doporučujeme pro osvětlení v domácnosti 3000K
a pro osvětlení v kanceláři 4000K.
Případně chytré osvětlení s automatickou změnou teploty bílé v průběhu dne.

Lumeny na m²

Světlený tok popsaný hodnotou lumen je důležitější parametr než Watt (příkon). Ale neznamená to, že příkon (Watt) není důležitý, ten má samozřejmě vliv na spotřebu elektrické energie.

Pozor na porovnávání svítidel nebo světlených zdrojů různých výrobců. Neznamená to, že více lumenů zákonitě znamená více Wattů.
Nejlepší je porovnat oba tyto parametry dohromady a vyberat tak svítidlo s nižší nebo vyšší účinností.
Buď hodně světla za hodně Wattů, nebo méně světla za hodně Wattů.

Příkon svítidla versus intenzita.

Nemusí být vždy přímá úměra. Pokud koupíte LED žárovku, která má hodnoty 800lm (lumenů) a 9W (Wattů), neznamená to, že bude svítit stejně v mléčné skleněné kouli, nebo v lustru s obvodovým stínítkem. Pokud LED zdroj zavřete do něčeho, vždy ovlivníte účinnost a tím se sníží světlený tok.
Pro představu: v žárovce je LED zdroj, který je obalený baňkou žárovky, už tím je snížena účinnost LEDek.
Pořízením profesionálního LED osvětlení, které má v sobě zabudovaný LED zdroj (právě tu LEDku), dostanete vyšší účinnost, tudíž svítíme hodně za málo peněz.

Příklad použití svítidla s LED žárovkou versus LED svítidla s integrovaným LED zdrojem.
LED skleněný lustr z mléčného satinovaného skla a v něm 3x LED žárovka 800lm/9W
3x800lm mínus 50% účinnost = 1200lm, příkon 3x9W = 27W
Ze svítidla dostaneme 45 lumenů z Wattu

Profi svítidlo Halla Huge 3500lm / 30W
Ze svítidla dostaneme 115 lumenů z Wattu (tedy 2,5x více)
Svítidlo Huge nám zajistí dobrou osvětlenost pokoje, lustr se stínítkem a LED žárovkami nikoliv.

Srovnání klasická žárovka a LED žárovka

V rámci energetických úspor je LED žárovka až 6x úspornější než klasická žárovka, tedy LED 800lm/9W = klasická žárovka 750lm/60W
Ale profi svítidel je dále až 2,5x úspornější než svítidlo s LED žárovkami uvnitř.

Barva bílého světla a intenzita v průběhu dne.

Doporučená intenzita osvětlení

Domácnosti se výpočty osvětlení netýkají, každý člověk je citlivý na světlo jinak a proto nejsou naše představy stejné.
Chytré osvětlení vyhoví všem, i když jsou na jednom místě lidé s různou představou intenzity světla.

V kanceláři, nebo na pracovišti už je to jiné. Existují předpisy, které se věnují jak intenzitě osvětlení, tak parametrům omezení oslnění.
Ovšem i zde si naše chytré osvětlení najde své místo, může fungovat automaticky pomocí senzorů, které hlídají přítomnost a intenzitu, regulují jas podle venkovního světla. Dokonce v malé obsazenosti kanceláří se dá oddělit ovládání jednotlivých svítidel od sebe, aby kvůli jednomu pracantovi nesvítil celý kancl.

Vzhledem k novým trendům a komfortu osvětlení doporučujeme volit svítidla i do domácnosti s ohledem na omezení oslnění, zbytečně nenatáčet jasné svítící plochy proti očím, nenechávat odkryté světlené zdroje apod.

Obecně by se dalo shrnout následující:

  • ráno - teplá bílá s normální intenzitou
  • den - studená bílá s vyšší intenzitou
  • večer - opět teplá bílá, ale s nižší intenzitou

Rádi byste věděli jak výkonné svítidlo pořídit do obýváku, dětského pokoje nebo pracovny? Napovíme v našem Světelném rádci.

Teplota bílého světla v obýváku nebo v kanceláři.

Biorytmy a vliv modrého světla na náš organismus.

Cyrkadiánní rytmus člověka by se dal volně přeložit jako vnitřní hodiny, které mají vliv na naše soustředění, výkon, ale také odpočinek a kvalitu spánku.
V souvislosti s nízkou intenzitou a teplou barvou bílého světla podporuje tělo tvorbu hormonu melatonin, který připravuje organismus na odpočinek, funguje také jako antioxidant.
Lidsky vysvětleno, ráno po probuzení si na světlo zvykáme, mělo by mít teplejší bílou barvu a normální intenzitu.
Během dne pracujeme, očekává se od nás výkon, svítíme studenou bílou s vyšší intenzitou, tím omezujeme tvorbu melatoninu. Naopak modrá složka světla formuje organismus k lepším výkonům a soustředění.
K večeru se vracíme zpátky k teplému světlu s nižší intenzitou, odpočíváme.

Tunable White osvětlení - proměnná teplota bílé

V domácnosti, v souvislosti s aktuální situací a prací na dálku (home office) je na místě zajímat se o svícení s proměnlivou teplotou chromatičnosti, tedy pořídit svítidlo, které umí měnit teplotu bílého světla od teplé do studené. A nejlépe ve spojení s automatickým smart systémem osvětlení, které vše řeší za vás.

Více na odkaze Human Centric Lighting.

Jak na moderní osvětlení kuchyňské linky.

LED osvětlení pod kuchyňskou linku.

Podle vývodu elektro.
Ideální řešení vzniká při výrobě kuchyňské linky, a to zafrézováním LED profilu zespodu do vrchních skříněk. Fantastické řešení je přesah dvířek, třeba o 1cm, světlo za ním prostě není vidět a přitom svítí přesně tam, kam je třeba.
Pokud je kuchyň hotová, pak je ideální profil přisazený a to nejlépe v první třetině skříněk, aby světlo svítidlo zhruba nad prostředkem pracovní desky, pěkně rozptýlené na celou plochu.
Anebo je možné použít trojúhelníkový LED profil přisazený v zadní části linky u obkladu, který nasvítí celou pracovní plochu. Ovšem zde je třeba počítat s možným oslněním, pokud je v dosahu sezení, ze kterého je na světlo vidět.

Teplota světla v kuchyni.

Pokud se jedná o kuchyň v domácnosti, vždy doporučujeme, aby teplota bílého světla odpovídala 3000K. Naopak kuchyňská linka v kanceláři nebo dílně, vždy doporučujeme 4000K.
Ideální řešení je možnost změnit teplotu bílého světla, třeba integrovaným přepínačem v LED profilu. Večer svícení teplou bílou, naopak přes den studenou bílou.

Jaké LED světlo pod kuchyňskou linku s vypínačem?

Musíte si uvědomit, jestli už v kuchyni vypínač máte a kde je vyveden kabel pro napájení trafa (230V), protože LEDky potřebují napájecí trafo, ideálně umístěné pod linkou nebo naopak nahoře na lince. Také nedoporučujeme trafo uzavírat do malého prostoru, trafa se hřejí a významně se může zkrátit životnost. Pokud vypínač nemáte, pak je třeba vypínat LEDky přímo v profilu integrovaným vypínačem.

LED profil je napájen nízkým napětím 12V nebo 24V, takže je třeba do skříňky linky schovat trafo, které je napájené ze sítě 230V (dle vašeho vývodu) a od trafa do LED už zapojujete nízké napětí např. 24V, kde připojíte vodiče na svorky plus a mínus. (většinou na plus červený a na mínus černý) Pokud nemáte znalosti v oboru elektro, raději tento úkon přenechte odborníkovi, který se postará o správné zaizolování vodičů, aby se předešlo katastrofě.

AUDIENCE, s.r.o.
Na Bačálkách 1852/15
193 00, Praha 9 - Horní Počernice
IČO: 25057022