Průvodce výběrem osvětlení

Teplota bílého světla v domácnosti a kanceláři, jak svítit na homeoffice?

Není to černé nebo bílé, respektive teplé nebo studené světlo. Pokud to zjednodušíme, je třeba si uvědomit, kdy a kde svítíme v jakou denní dobu. Pokud doma svítíme převážně brzy ráno nebo večer, vybereme teplou bílou 2700K - 3000K, pokud svítíme převážně v průběhu dne, vybíráme barvu světla 4000K. Ideální hodnota pro kanceláře, showroomy, výrobní prostory apod.

Vývoj osvětlení a LED technologie pokročil a dnes máme spoustu možností, jak vybrat moderní osvětlení obývacího pokoje, kuchyňské linky, ale i kanceláře a zejména v poslední době neustále sílící vlny HomeOffice.

Do domácnosti doporučujeme do všech prostor teplejší světlo s hodnotou 3000K. Výjimku může tvořit domácí kancelář, kde převážně pracujeme v průběhu dne, zvolíme určitě studené světlo s hodnotou 4000K. V koupelně také doporučujeme teplé světlo, zejména proto, že se v ní vyskytujeme brzy ráno po probuzení nebo večer před spaním.
Kuchyň je kapitola samostatná.

Intenzita osvětlení v obývacím pokoji, lepší LED lustr nebo bodovky?

Doporučujeme do obývacího pokoje zvolit hlavní svítidlo, závěsné nebo přisazené, které zajistí dokonalé osvětlení celého prostoru (případ návštěvy, úklidu, domácích prací apod.).
Jako doplňkové můžeme zvolit LED bodové osvětlení, do obývacího pokoje se hodí na vytvoření atmosféry.
Aktuální trend, který souvisí s intenzitou osvětlení v obývacím pokoji je nepřímé osvětlení, například LED nasvětlení závěsů, podsvětlené niky, anebo nepřímé nasvětlení stropu. V naší nabídce najdete svítidla, která disponují přímo-nepřímým svícením.

Moderní osvětlení obývacího pokoje v souvislosti s LED technologií má dnes neuvěřitelné možnosti. Svítidla závěsná, přisazená, přímo svítící, přímo-nepřímo svítící, se změnou intenzity i teploty bílé barvy světla. Samozřejmě také tvarů a velikostí.

Parametry svítidel - Kelviny, Watty, lumeny

Svítidla lze koupit bíle svítící většinou s teplotou chromatičnosti ("barva" bílého světla)
2700K / 3000K / 4000K, ale i 5000K až 6500K (Kelviny)
Nižší hodnota znamená teplejší bílou, vyšší hodnota studenou bílou, až skoro do modra.
Dále jsou na trhu svítidla s různou hodnotou světleného toku (lumeny), volně přeloženo s různou intenzitou svícení, a také příkonem (Watty), ty nás zajímají z pohledu spotřeby elektrické energie.
POZOR, pokud srovnáváte svítidla nebo světlené zdroje různých výrobců, neznamená to, že více lumenů zákonitě znamená více Wattů. Pokud porovnáte ve svém výběru tyto 2 údaje dohromady, vyberete svítidlo s nižší nebo vyšší účinností.

Příkon svítidla versus intenzita.
Nemusí být vždy přímá úměra. Pokud koupíte LED žárovku, která má hodnoty 800lm (lumenů) a 9W (Wattů), neznamená to, že bude svítit stejně v mléčné skleněné kouli, nebo v lustru s obvodovým stínítkem. Pokud LED zdroj zavřeme do něčeho, vždy ovlivníme účinnost a tím se sníží světlený tok. Pro představu, už v žárovce je LED zdroj, který je obalený baňkou žárovky, už tím snižujeme účinnost LEDek. Pokud pořídíme profesionální LED osvětlení, které má v sobě zabudovaný LED zdroj (právě tu LEDku), dostane se nám vyšší účinnosti, tudíž svítíme hodně za málo peněz.

Příklad použití svítidla s LED žárovkou versus LED svítidla s integrovaným LED zdrojem.
LED skleněný lustr z mléčného satinovaného skla a v něm 3x LED žárovka 800lm/9W
3x800lm mínus 50% účinnost = 1200lm, příkon 3x9W = 27W
Ze svítidla dostaneme 45 lumenů z Wattu
Profi svítidlo Halla Huge 3500lm / 30W
Ze svítidla dostaneme 115 lumenů z Wattu (tedy 2,5x více)
Svítidlo Huge nám zajistí dobrou osvětlenost pokoje, lustr se stínítkem a LED žárovkami nikoliv.

Srovnání klasická žárovka a LED žárovka
V rámci energetických úspor je LED žárovka až 6x úspornější než klasická žárovka, tedy LED 800lm/9W = klasická žárovka 750lm/60W

Barva bílého světla a intenzita v průběhu dne.

Graficky znázorněno na přiloženém obrázku.
ráno teplá bílá s vyšší intenzitou
přes den studená bílá s vyšší intenzitou
večer opět teplá bílá s nižší intenzitou.

Biorytmy a vliv modrého světla na náš organismus, tvorba hormonu melatonin
Cyrkadiánní rytmus člověka by se dal volně přeložit jako vnitřní hodiny, které mají vliv na naše soustředění, výkon, ale také odpočinek a kvalitu spánku.
V souvislosti s nízkou intenzitou světla a teplou barvou podporujeme tvorbu hormonu melatoninu v těle, který nás připravuje na odpočinek, funguje jako antioxidant.
Lidsky vysvětleno, ráno po probuzení si na světlo zvykáme, mělo by mít teplejší bílou barvu a normální až vyšší intenzitu. Během dne pracujeme, očekává se od nás výkon, svítíme studenou bílou s vyšší intenzitou, tím omezujeme tvorbu melatoninu. K večeru se vracíme zpátky k teplému světlu s nižší intenzitou, odpočíváme.

Tunable White osvětlení
V domácnosti, v souvislosti s aktuální situací a prací na dálku (home office) je na místě zajímat se o svícení s proměnlivou teplotou chromatičnosti, tedy pořídit svítidlo, které umí měnit teplotu bílého světla od teplé do studené. A nejlépe ve spojení s automatickým smart systémem osvětlení, které vše řeší za vás.
(více v článku Human Centric Lighting - smart osvětlení)

Jak na moderní osvětlení kuchyňské linky.

LED osvětlení pod linku podle vývodu elektro.
Použijeme trojúhelníkový LED profil přisazený v zadní části linky u obkladu, který nasvítí celou pracovní plochu. Nebo U profil přímo zespodu horní skříňky nad pracovní plochou, a to buď přisazený nebo vestavný zafrézováním.

Teplota světla kuchyň
Pokud se jedná o kuchyň v domácnosti, vždy doporučujeme, aby teplota bílého světla odpovídala 3000K. Naopak kuchyňská linka v kanceláři nebo dílně, vždy doporučujeme 4000K.

Jaké LED světlo pod kuchyňskou linku s vypínačem?
Musíme si uvědomit, jestli už v lince vypínač máte a kde je vyveden kabel pro napájení trafa, anebo vypínač nemáte a pak je třeba vypínat LEDky přímo v profilu integrovaným vypínačem.
LED profil je napájen nízkým napětím 12V nebo 24V, takže je třeba do skříňky linky schovat trafo, které je napájené ze sítě 230V (dle vašeho vývodu) a od trafa do LED už zapojujete nízké napětí např. 24V, kde připojíte vodiče na svorky plus a mínus. (většinou na plus červený a na mínus černý) Pokud nemáte znalosti v oboru elektro, raději tento úkon přenechte odborníkovi, který se postará o správné zaizolování vodičů, aby se předešlo katastrofě.

Smart ovládání pomocí bluetooth

Smart osvětlení, možnost vytváření atmosféry a světelných scén.

Na trhu je nespočet možností, jak ovládat svítidla dálkově, systémově pomocí wifi, nebo jednotlivě pomocí dálkového ovládání.
Náš Bluetooth systém Casambi spojuje vše do jednoho a navíc má jedinečnou výhodu, že nejste vázaní omezeným výběrem svítidel. Umíme ovládat svítidla digitálně i stmívat LED žárovky fázově nebo jen svítidla rozsvítit-zhasnout. Pokud máte hlavní svítidlo koupené, určitě najdeme možnost, jak ho zapojit.
Ačkoliv jsou svítidla ovládána přes Bluetooth, mohou být rozsvíceny samostatně nebo dohromady pomocí tlačítek na zdi, samozřejmě i pomocí aplikace v mobilním zařízení.
Ideální kombinace jsou svítidla s možností stmívání, případně změnou teploty bílé, nebo dokonce i RGB.
Atmosféru pak jednoduše nastavíte pomocí scén klidně až ke spodní hranici 1% svitu.

Jak na správnou barvu bílého světla?
Pokud vyberete osvětlení se změnou teploty chromatičnosti od teplé bílé po studenou bílou, s naším smart systémem nastavíme všechno plně automaticky, takže barva bílého světla bude svítit vždy správně ve správný čas. To je obrovský rozdíl oproti světlu s dálkovým ovladačem, kdy musíte nastavit manuálně jak barvu bílé, tak intenzitu.

Energetické úspory až 50% s chytrým ovládáním.
Smart osvětlení nám umožňuje svítidla stmívat dle potřeby, například v zimě, kdy je odpoledne tma, potřebujeme svítit hodně, ovšem navečer už světla potřebujeme polovinu, klidně i jen třetinu. Obzvlášť příjemné je nepřímé osvětlení, které se dá setmět třeba na 10%.
S chytrým osvětlením můžete simulovat přítomnost, i když jste na dovolené a tím zmást případné zloděje.

Casambi - Základní nastavení sítě
Video tutorial Vás provede základním vytvořením sítě, načtením svítidla a základními úpravami, abyste chytré svítidlo mohli ovládat.
AUDIENCE, s.r.o.
Na Bačálkách 1852/15
193 00, Praha 9 - Horní Počernice
IČO: 25057022